Savinjski Pokal 2017 9.9.2017 13:32:29
Results (stage 1 - SOL7)

Pos. St. No. Name Class Club Country Time 1 Time+
 
M12 (1700m, 65m)
1. 6 Seljak Luka M12 OK Komenda SLO 20:59
2. 26 Zupan Tilen M12 OK Komenda SLO 23:09 +02:10
3. 7 Turk Nejc M12 OK Komenda SLO 30:58 +09:59
 
M14 (2000m, 85m)
1. 62 Salopek Tihon M14 OK Azimut SLO 21:11
2. 130 Jevševar Martin M14 OK Brežice SLO 22:21 +01:10
3. 63 Čelik Aljaž M14 OK Azimut SLO 24:59 +03:48
4. 45 Poženel Natan Maj M14 OK Azimut SLO 28:49 +07:38
5. 117 Kunc Matevž M14 OK Tivoli SLO 30:36 +09:25
6. 85 Anderluh Luka M14 OK Polaris SLO 53:06 +31:55
7. 132 Hribar Timotej M14 OK Brežice SLO 76:46 +55:35
8. 131 Zorko Nejc M14 OK Brežice SLO 88:46 +67:35
 
M16 (2700m, 120m)
1. 9 Kavčič Domen M16 OK Komenda SLO 48:29
2. 121 Kunc Gregor M16 OK Tivoli SLO 50:46 +02:17
3. 120 Smrekar Peter M16 OK Tivoli SLO 61:43 +13:14
 
M18 (3100m, 145m)
1. 10 Ravnikar Žan M18 OK Komenda SLO 35:58
2. 94 Škarabot Matej M18 OK Polaris SLO 36:44 +00:46
71 Gantar Tjaž M18 OK Azimut SLO dns
 
M21A (3100m, 145m)
1. 33 Kurinčič Simon M21A OK Komenda SLO 42:50
2. 116 Gregorc Urban M21A PD Ajdovščina SLO 45:35 +02:45
3. 77 Eržen Valentin M21A OK Azimut SLO 46:24 +03:34
4. 34 Zupan Gregor M21A OK Komenda SLO 48:29 +05:39
5. 54 Močnik Rok M21A OK Azimut SLO 48:42 +05:52
6. 76 Močnik Nejc M21A OK Azimut SLO 52:26 +09:36
 
M21B (2700m, 120m)
1. 55 Kacin Emil M21B OK Azimut SLO 42:27
2. 18 Seljak Borut M21B OK Komenda SLO 47:29 +05:02
3. 35 Zavrl Janez M21B OK Komenda SLO 60:51 +18:24
4. 56 Vidič Matej M21B OK Azimut SLO 62:01 +19:34
5. 115 Olexa Zdeněk M21B ECZT CZE 62:20 +19:53
6. 16 Babič Silvo M21B OK Komenda SLO 66:31 +24:04
7. 114 Gawel Jiri M21B ECZT CZE 67:49 +25:22
8. 17 Malus Franc M21B OK Komenda SLO 71:46 +29:19
57 Bogataj Boštjan M21B OK Azimut SLO mp
 
M21E (4100m, 190m)
1. 133 Bogovič Vid M21E OK Brežice SLO 42:36
78 Hvala Gregor M21E OK Azimut SLO dns
 
M35 (3100m, 145m)
1. 64 Salopek Tihomir M35 OK Azimut SLO 31:09
2. 104 Bauman Boris M35 MOK SLO 32:54 +01:45
3. 113 Delić Petar M35 Maksimir CRO 34:13 +03:04
4. 87 Rojc Iztok M35 OK Polaris SLO 34:32 +03:23
5. 86 Anderluh Gregor M35 OK Polaris SLO 36:37 +05:28
6. 27 Kölner Blaž M35 OK Komenda SLO 36:48 +05:39
7. 105 Allwinger Herwig M35 MOK SLO 39:03 +07:54
8. 66 Poljanšek Aleš M35 OK Azimut SLO 40:23 +09:14
9. 46 Cvelbar Uroš M35 OK Azimut SLO 42:41 +11:32
10. 65 Kenda Klemen M35 OK Azimut SLO 47:09 +16:00
11. 8 Kremžar Tomaž M35 OK Komenda SLO 47:14 +16:05
 
M45 (2700m, 120m)
1. 67 Jazbar Jožko M45 OK Azimut SLO 31:24
2. 1 Ievstafiev Oleksandr M45 32:29 +01:05
3. 69 Močnik Silvij M45 OK Azimut SLO 35:41 +04:17
4. 106 Vukmanović Mladen M45 KAP CRO 37:39 +06:15
5. 68 Bončina Igor M45 OK Azimut SLO 38:45 +07:21
6. 118 Pribaković Borštnik Ana M45 OK Tivoli SLO 39:58 +08:34
7. 93 Škarabot Miha M45 OK Polaris SLO 40:40 +09:16
8. 119 Kunc Robert M45 OK Tivoli SLO 44:17 +12:53
9. 92 Zupan Aleš M45 OK Polaris SLO 45:22 +13:58
10. 28 Pust Tomaž M45 OK Komenda SLO 47:48 +16:24
91 Foški Valter M45 OK Polaris SLO dns
 
M55 (2200m, 105m)
1. 49 Sedej Vlado M55 OK Azimut SLO 36:23
2. 70 Lapajne Janko M55 OK Azimut SLO 39:52 +03:29
3. 47 Leban Marijan M55 OK Azimut SLO 45:09 +08:46
4. 100 Sladič Roman M55 ŠOK SLO 47:42 +11:19
5. 50 Knap Črtomir M55 OK Azimut SLO 84:05 +47:42
48 Rejec Pavel M55 OK Azimut SLO mp
 
MŽ10 (1500m, 45m)
1. 81 Bogataj Rok MŽ10 OK Azimut SLO 12:53
2. 43 Kölner Anže MŽ10 OK Komenda SLO 16:44 +03:51
3. 82 Eržen Nea MŽ10 OK Azimut SLO 17:20 +04:27
4. 128 Kunc Mojca MŽ10 OK Tivoli SLO 18:14 +05:21
5. 42 Kölner Brina MŽ10 OK Komenda SLO 18:15 +05:22
6. 24 Seljak Jaka MŽ10 OK Komenda SLO 19:33 +06:40
7. 40 Cokan Jan MŽ10 OK Komenda SLO 21:21 +08:28
8. 25 Kremžar Lucija MŽ10 OK Komenda SLO 27:32 +14:39
9. 127 Ferenc Martin MŽ10 OK Tivoli SLO 27:40 +14:47
10. 41 Kurinčič Jakob MŽ10 OK Komenda SLO 29:35 +16:42
11. 23 Malus Ožbej MŽ10 OK Komenda SLO 30:05 +17:12
12. 22 Malus Drejc MŽ10 OK Komenda SLO 50:17 +37:24
13. 2 Šuc Enej MŽ10 52:24 +39:31
14. 58 Cvelbar Luka MŽ10 OK Azimut SLO 105:56 +93:03
59 Cvelbar Mila MŽ10 OK Azimut SLO dns
 
OPEN (3100m, 145m)
1. 126 Šumečki Janez OPEN OK Tivoli SLO 95:25
 
Otroška (1500m, 45m)
1. 3 Kremžar Florijan Otroška 18:16
2. 108 Vidaković Fabian Otroška KAP CRO 28:58 +10:42
3. 109 Vukmanović Martin Otroška KAP CRO 29:16 +11:00
4. 5 Šuc Teja Otroška 53:18 +35:02
5. 4 Šuc Tin Otroška 54:39 +36:23
90 Anderluh Ana Maja Otroška OK Polaris SLO dns
44 Kurinčič Jerca Otroška OK Komenda SLO dns
 
Začetniki (1700m, 65m)
1. 99 Foški Oskar Začetniki OK Polaris SLO 30:09
2. 129 Ledinšek Biserka Začetniki OK Tivoli SLO 59:42 +29:33
3. 84 Eržen Nika Začetniki OK Azimut SLO 62:50 +32:41
4. 60 Sedej Rok Začetniki OK Azimut SLO 69:39 +39:30
4. 61 Sedej David Začetniki OK Azimut SLO 69:39 +39:30
83 Gorjup Poženel Darja Začetniki OK Azimut SLO mp
 
Ž12 (1700m, 65m)
1. 122 Ferenc Tinka Ž12 OK Tivoli SLO 26:46
2. 12 Malus Vita Ž12 OK Komenda SLO 35:00 +08:14
3. 11 Kavčič Lucija Ž12 OK Komenda SLO 37:10 +10:24
4. 110 Vidaković Majda Ž12 KAP CRO 38:31 +11:45
5. 72 Salopek Dorja Ž12 OK Azimut SLO 40:47 +14:01
 
Ž14 (2000m, 85m)
1. 29 Babič Katja Ž14 OK Komenda SLO 19:07
2. 52 Tušar Teja Ž14 OK Azimut SLO 24:01 +04:54
3. 13 Ravnikar Nika Ž14 OK Komenda SLO 32:43 +13:36
4. 51 Leban Manja Ž14 OK Azimut SLO 32:50 +13:43
5. 107 Jerković Perić Olga Ž14 KAP CRO 33:46 +14:39
6. 95 Škarabot Anja Ž14 OK Polaris SLO 36:03 +16:56
7. 123 Ferenc Zala Ž14 OK Tivoli SLO 40:35 +21:28
8. 30 Pust Karin Ž14 OK Komenda SLO 64:36 +45:29
88 Anderluh Katarina Eva Ž14 OK Polaris SLO mp
 
Ž16 (2200m, 105m)
1. 14 Pogačar Ana Pia Ž16 OK Komenda SLO 27:34
2. 74 Razpet Deja Ž16 OK Azimut SLO 42:11 +14:37
 
Ž18 (2700m, 120m)
1. 15 Jezeršek Polona Ž18 OK Komenda SLO 33:50
2. 75 Poljanšek Nika Ž18 OK Azimut SLO 42:10 +08:20
3. 32 Primožič Patricija Ž18 OK Komenda SLO 44:40 +10:50
4. 31 Zavrl Zala Ž18 OK Komenda SLO 61:56 +28:06
125 Ferenc Julija Ž18 OK Tivoli SLO dns
 
Ž21B (2000m, 85m)
1. 39 Zupan Romana Ž21B OK Komenda SLO 38:05
2. 19 Vuga Seljak Alenka Ž21B OK Komenda SLO 49:20 +11:15
3. 98 Jerše Damjana Ž21B OK Polaris SLO 51:03 +12:58
4. 111 Bergant Vidakovic Sandra Ž21B KAP CRO 52:10 +14:05
5. 37 Stojan Petra Ž21B OK Komenda SLO 52:18 +14:13
6. 79 Bogataj Nataša Ž21B OK Azimut SLO 58:39 +20:34
7. 36 Paradiž Petra Ž21B OK Komenda SLO 74:44 +36:39
8. 38 Zupan Lara Ž21B OK Komenda SLO 77:09 +39:04
 
Ž21E (3100m, 145m)
1. 80 Jeram Nuša Ž21E OK Azimut SLO 35:33
2. 112 Vukmanović Vinka Ž21E KAP CRO 45:11 +09:38
3. 20 Ravnikar Monika Ž21E OK Komenda SLO 47:36 +12:03
4. 101 Plavčak Ana Ž21E ŠOK SLO 54:00 +18:27
5. 21 Flašker Ajda Ž21E OK Komenda SLO 63:15 +27:42
6. 102 Kmetec Barbara Ž21E Kamniški OK SLO 64:57 +29:24
103 Zagorc Tina Ž21E Kamniški OK SLO mp
 
Ž35 (2700m, 120m)
1. 96 Foški Mojca Ž35 OK Polaris SLO 49:02
 
Ž45 (2200m, 105m)
1. 53 Rejec Marjana Ž45 OK Azimut SLO 45:00
2. 73 Poljanšek Marjanca Ž45 OK Azimut SLO 52:23 +07:23
3. 97 Škarabot Alenka Ž45 OK Polaris SLO 64:21 +19:21
4. 124 Kunc Rešek Natalija Ž45 OK Tivoli SLO 110:27 +65:27
89 Anderluh Marija Ž45 OK Polaris SLO dns